Jdi na obsah Jdi na menu
 


Takhle to doopravdy bylo...

30. 10. 2009

Pocházel z devíti sourozenců a svou hudební kariéru zahájil už jako chlapec. Počátkem 60. let jeho starší bratři vystupovali v sourozenecké skupině, Michael se k nim přidal v roce 1964 a brzy se stal nejmladším leaderem skupiny The Jackson 5. Skupina prorazila v roce 1969 a první LP vydala, když bylo Michaelovi 12 let. Zároveň s tím už tehdy odstartoval sólovou kariéru. Prvním jeho hitem byla balada Got to Be There (1972). Naposledy s bratry vystoupil v roce 1984. Dnes je považován za krále popu („King Of Pop“).

Michael se prosadil jako skladatel, zpěvák a tanečník. V tanci přišel se zvláštním tanečním krokem, kdy divák má pocit, že tanečník kráčí vpřed, ve skutečnosti ale kráčí pozpátku tzv. Moon walk (měsíční chůze).

První autorskou desku s názvem Off the Wall vydal v roce 1979. Další alba: Thriller – se stalo nejprodávanějším albem všech dob (vydáno v roce 1982). Následovalo Bad – druhé nejprodávanější album  a Dangerous. Následovalo album HIStory, Blood on the Dance Floor a album Invincible. Michaelova nahrávací společnost Sony Music ale neměla zájem o to, aby album Invincible mělo komerční úspěch, potřebovala Michaela izolovat od finančních příjmů aby byl nucenodprodat svůj podíl v jejich ATV katalogu. Z alba Invincible vyšel jen jeden singl a natočil se pouze jeden videoklip. I tak se alba prodalo úctyhodných 10 milionů nosičů.

Tento spor se Sony v podstatě ukončil Michaelovu kariéru, ten plánoval comeback u jiné nahrávací společnosti v roce 2008.

Za svého života dostal celkem 13 cen Grammy, z toho jich 8 dostal za Thriller. American Music Award mu udělili titul Umělec století. Jako jeden z mála umělců byl dvakrát přijat do rockenrolové síně slávy.Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Michael připravoval koncertní turné "This is it", které mělo začít 13.července 2009. Měl vyprodaných 50 koncertů v londýnské O2 aréně. Bohužel se jich už nedožil.

V roce 2008 album Thriller přijala knihovna amerického Kongresu do svých sbírek pro jeho nezpochybnitelný kulturní význam.

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nej..

(gabriella, 1. 3. 2010 23:45)

Každý by měl vědět že jeto a vždycky bude králem POPU.Kdo by poznal takového jako je on(MICHAEL JACKSON)jeto výborný tanečník,skladatel,zpěvák,charaograf adt...!The jackson 5 je taky dokonalá.Kfyž se stal slavným tak mu začala často pomáhat DIANA ROSS určitě jste jí viděli v klipu(WE ARE THE WOLRD).

Fakt dobrý!

(Karolína MIkešová, 22. 2. 2010 19:30)

Děkuju moc, strašně ste my pomohly.Nikde sem to nemohla najít a když sem to našla tak to bylo moc dlouhý a nebo tam nebylo nic!. Takže moc děkuju a doufám že by ste mohly udělat i na jinýho zpěváka takový krásný ŽIVOTOPIS.